Drobečková navigace

Úvod > Přestavby vozidel > Přestavba CNG > Čerpací stanice CNG v ČR

Čerpací stanice CNG v ČR.

CNG je vůbec nejlevnější pohonnou hmotou, navíc je dlouhodobě garantována z důvodu minimální výše spotřební daně (tj. podle zákona o spotřebních daních). Cena CNG vč. DPH se pohybuje kolem 26 Kč/kg což odpovídá 18,50 Kč/m3 – což je ekvivalent 1 litru benzinu. Jinak řečeno při spotřebě 8 litrů benzinu na 100 km je spotřeba CNG 8 m3na 100 km, výsledkem jsou potom náklady cca 1,4 Kč/km. V případě přeplňovaných motorů TSI jsou při nižší spotřebě dokonce náklady 1 Kč/km. Pro vozy CNG od r. 2009 dále platí nulová sazba silniční daně.

Plnící zařízení a plnící stanice

Plnění CNG vozidel se provádí u CNG stanic. Stlačený zemní plyn se přepouští ze zásobníku tlakových lahví přes výdejní stojan do vozidla. Výdejní stojan je vybaven měřidlem vydaného plynu, plnicí přípojkou (hadicí) a plnicí rychlospojkou (koncovkou, pistolí), která se připojuje na plnicí koncovku CNG vozidla.

V praxi jsou používány 2 typy plnicích rychlospojek:

 • NGV1 určený pro osobní a dodávkové automobily,
 • NGV2 určený pro autobusy a nákladní vozidla

Technologie stanic

Podle způsobu provedení plnícího procesu jsou používány dva typy plnění:

 • Stanice pro rychlé plnění

  cng, fedor, stanice

Kompresor plnící stanice odebírá zemní plyn z plynovodní přípojky a po sušení (zbavení možného kondenzátu a případných nečistot) ho stlačuje v několika kompresních stupních až na tlak 300 bar. Komprimovaný zemní plyn je uskladněn ve vysokotlakých zásobnících.
Pro lepší využití zásobníků pro plnění vozidel jsou tyto zpravidla rozděleny do tří dílčích sekcí, a sice do vysoko-, středo- a nízkotlaké sekce. Plnění vozidel zemním plynem se provádí pomocí výdejního stojanu. Plnící konektor hadice výdejního stojanu („pistole“) se připojí pomocí rychloupínacího systému na plnící ventil vozidla a stlačený zemní plyn je přepouštěn do plynových tlakových nádob ve vozidle.

 • Stanice pro domácí pomalé plnění 

  cng, fedor, tankování

Plnění aut zemním plynem se provádí přímo pomocí kompresoru, přičemž může být tankováno několik vozidel současně. Plnění probíhá zpravidla několik hodin v době, kdy vozidlo není v provozu – v nočních hodinách nebo v přestávkách jízdy. Jedná se o domácí tankovací stanice.
V praxi se setkáváme s řadou názvů zařízení pro pomalé plnění, oficiální mezinárodní název je VRA – Vehicle Refuelling Appliance (zařízení / přístroj / pro plnění vozidel). Často je také používán název FuelMaker, odvozený od kanadského výrobce s dominantním postavením na trhu. V češtině použití tohoto zařízení nejlépe vystihuje pojmenování „domácí plnička plynu“. 

bližší informace na www.cng.cz

 

Tankování CNG v ČR

Seznam čerpacích stanic v ČR. Informace zdeCNG čerpací stanice

Ukázka tankování CNG. Informace zde

Jednotný karetní platební systém tankování CNG v ČR. 

Pro tankování automobilů na CNG byl vyvinut jednotný platební karetní systém Card Centrum. Každý vlastník CNG vozu by si měl požádat o vydání karty CNG. Pro vydání CNG karty kontaktujte obsluhu nejbližší stanice CNG. Tankování v hotovosti či na jiné platební karty je omezeno.
Plnicí stanice CNG jsou téměř výlučně bezobslužné, téměř všechny jsou zapojeny do platebního systému Card Centra. Zákazník si samoobslužně tankuje, stanice jsou přístupné nonstop 24 hodin. Platební kartou se rovněž otevírá přístup k některým stanicím.

Za odebraný CNG na všech stanicích v systému Card Centra je 1 x měsíčně zaslána faktura s výpisem tankování, dále je možnost zaslání faktury mailem nebo platit inkasem z účtu zákazníka. V případě neuhrazení faktury je po 2 výzvách k zaplacení karta zablokována.

Bližší informace zde.

 

Odkazy na tankovací stanice v Evropě

Evropa http://www.gibgas.de/Tankstellen/Umkreissuche%20-%20Routenplaner?locale=en_GB
Německo http://www.gibgas.de/german/tankstellen/deutschland.html
  http://www.erdgasfahrzeuge.de/appFrameset.html
Itálie www.metanoauto.com
  www.guidametano.com
Rakousko http://www.erdgasautos.at/tanken/flash/tsswf.htm
Slovensko http://sppcng.sk/sk/vsetky-segmenty/plniace-stanice-cng/dostupnost-cng-na-slovensku/
Švýcarsko http://www.erdgasfahren.ch/index.php?id=69
Bulharsko http://www.avtometan.com/en/adress.html
Belgie http://www.cleangas.nl/Pdf/Vulstations%20in%20Belgie.12.2005.pdf
Švédsko http://www.fordonsgas.se/english/index.cfm?action=de
Velká Británie           http://www.ngva.co.uk/index/fuseaction/site.refuellingList/con_id/5143
Další země http://www.gibgas.de/german/tankstellen/sonstiges_ausland.html

 

Přepočet ceny CNG

CNG. ...26,50 Kč/kg = 19 Kč/m3 (= cca 1 litr)

 • 1 m3 CNG = cca 1 litr benzínu
 • 1 kg CNG = 1,4m3 CNG
 • 1 litr benzínu = 1m3 CNG
 • 1 litr nafty = 1,2 m3 CNG
 • 1 litr LPG = 0,8 CNG
fedor auto